نکات مهم برای یادگیری زبان آلمانی

دانشجویان آموزش زبان آلمانی که قصد اقامت در آلمان را دارند و یا هدفشون ورود به آلمان جهت تحصیل و یا کار را دارند, آموزش زبان آلمانی را دیگر نمی توانند امری تفننی در نظر بگیرند. برای حضوردر کشور آلمانی و یا یافتن موقعیت شغلی وهمچنین تحصیل در آلمان دانستن زبان آلمانی یک مسئله ضروری به شمار میآید. دانشجویان آموزش زبان آلمانی به این موضوع منابع بی شمارمثل تلویزیون, روزنامه ها و اینترنت را هم اضافه کنید که در صورت آشنایی با زبان آلمانی، می تواند در اختیار شما دانشجویان آموزش زبان آلمانی قرار بگیرد و برای بهبود زندگی درآلمان از آنها بهره ببریم .دانشجویان آموزش زبان آلمانی .همه این موارد می تواند باعث شود تا تک تک شما انگیزه بالایی برای آموزش زبان آلمانی داشته باشید ودانشجویان آموزش زبان آلمانی البته شما باید دست به تلاش هایی هم دراین زمینه بزنید اما متأسفانه همه تلاش های شما دراین زمینه به نتیجه مطلوب نمی رسد و البته دلیل آن نیز اشتباهاتی است که مرتکب می شوید. دانشجویان آموزش زبان آلمانی آشنایی با برخی نکات می تواند از این اشتباهات پیشگیری کرده و احتمال موفقیت شما را افزایش دهد.

۱- دانشجویان آموزش زبان آلمانی نداشتن هدف روشن برای آموزش زبان آلمانی ، یکی از آفت هاست که البته معمولاً باعث ناامیدی هم می شود. برای خودتان اهدافی تعریف کرده وزمانی که به آن می رسید، برای خودتان تشویقی در نظر بگیرید، با روشن کردن اهدافتان می توانید این غول را به قسمت های کوچک تر تقسیم کرده و بدین ترتیب راحت تر بر هر قسمت غلبه کنید.

۲- خیلی افراد حسرت این را می خورند که چرا زودتر شروع به آموزش زبان آلمانی نکردند؛ ویا چرا کمتر اهتمام داده ام و دائم با خود تکرار می کنند که سن مناسب برای آموزش، فلان سن است و من دیر شروع کردم و یا برای من دیر است و من توانایی یادگیری زبان آلمانی را ندارم و… درست است که شروع آموزش در سنین پایین یکی از فاکتورهایی است که می تواند به سرعت بخشیدن این فرآیند کمک کند اما یادتان باشد مهم تر از شروع درسنین پایین، استفاده از روحیه کودکانه در زمان آموزش است. دانشجویان آموزش زبان آلمانی اعتماد به نفس داشته باشید و از حداقل مطالب آموزش زبان آلمانی که تا به حال آموخته اید نیز حتماً استفاده کنید، نا امید نشده و به راهتان ادامه دهید.

۳- دانشجویان آموزش زبان آلمانی در مورد استفاده از روش های مختلف زبان نیز دو اشتباه رایج وجود دارد. بعضی از افرادی که آموزش میبینند برای زبان آلمانی برای مدتی طولانی تنها از یک روش استفاده می کنند؛ با این کار معمولاً بخشی از قابلیت های آنها برای آموزش زبان آلمانی هرگز پیشرفت نمی کند. برخی از علاقه مندان به آموزش زبان آلمانی نیز دائم از یک روش سراغ روشی دیگر می روند. این افراد علاقه مند به آموزش زبان آلمانی معمولاً قبل از اینکه فرصت استفاده و بهره برداری از روشی را به خود بدهند تغییر مسیر داده و در نتیجه همیشه بخشی از قابلیت روش های مختلف را از دست می دهند. حرکت در مسیری میانه در آموزش زبان آلمانی شاید مثمرثمرتر باشد.

۴- بسیاری ازدانشجویان آموزش زبان آلمانی تصور می کنند که حتماً باید از کلاس های زبان بیرون استفاده کنند تا موفق شوند. واقعیت این است که در زمینه آموزش زبان آلمانی این مطلب کاملا صحت دارد ، نکته ای که وجود دارد این است که داشتن همراه در زمان آموزش می تواند انگیزه را تا حد زیادی تقویت کرده و به دانشجوی آموزش زبان آلمانی انرژی و انگیزه مضاعف برای ادامه مسیر را بدهد.

۵- دانشجویان آموزش زبان آلمانی اگر قرار باشد همیشه روی آن بخش هایی که هنوز یاد نگرفته اید تمرکز کنید،باور داشته باشید ناامیدی نتیجه منطقی ماجراست.دانشجویان آموزش زبان آلمانی سعی کنید همیشه نیمه پر لیوان را ببینید تا اعتماد به نفس لازم برای استفاده از مطالب آلمانی که آموزش دیده اید را داشته باشید.

۶- نگرانی ازاشتباهاتی که ممکن است مرتکب شوید؛دانشجویان آموزش زبان آلمانی اگر به پیدا کردن اشتباه باشد که شما هم می توانید از استادان آموزش زبان آلمانی زمان صحبت کردن غلط بگیرید. یکی از موانع مهم بر سر راه آموختن زبان آلمانی ، تمرکز براشتباه نکردن است.دانشجویان اموزش زبان آلمانی در عوض تمرکز بر این موضوع سعی کنید هر چه بیشتر تجربه کنید. داشجویان علاقه مند به اموزش زبان المانی -فراموش نکنید که فرآیند اموزش زبان در مورد شما همانند آموختن زبان برای بار اول درکودکان است. سعی کنید همان طور که به اشتباهات بچه ها در حرف زدن می خندید، به اشتباهات خود نیز در اموزش زبان المانی بخندید و به خودتان که علاقه مند به اموزش زبان المانی هستین اجازه تجربه بدهید.

۷-شما دوست عزیز که در حال اموزش زبان المانی هستین قطعا میدانین که همیشه اطراف ما افرادی هستند که استاد آیه یأس خواندن هستند. در مورد آموزش زبان هم البته این افراد کوله باری از تجربیات شکست خورده دارند تا با گفتن آنها، حسابی شما را ناامید کنند. در زمان مواجهه با این افراد شاید بد نباشد کمی هم ناشنوا باشید اصلا اهمیت ندین.

۸- سعی کنید برنامه های ثابت و روتین برای تمرین زبان و اموزش زبان المانی بگذارید، البته آفت برنامه های روتین، تکراری شدن و در نتیجه کم شدن انگیزه شخصی است که علاقه مند به اموزش زبان المانی است . دانشجویان اموزش زبان المانی اما یکی از گزینه های خوب برای تمرین زبان المانی که البته این آفت را هم ندارد، نوشتن خاطرات روزانه به زبان آلمانی است. این کارهم تنوع خوبی دارد، هم تکراری نیست و هم می تواند بهانه ای باشد تا کلی لغت جدید زبان المانی یاد بگیرید.

۹- خواندن چند صفحه مطلب به زبان آلمانی در مورد یک موضوع معمولاً جذابیت زیادی برای علاقه مندان به اموزش که آلمانی زبان چندمشان است، ندارند؛ باعث خستگی شده و معمولاً آن طور که باید هم نمی توانند لغات جدید المانی یاد بگیرند. در عوض خواندن چند مطلب کوتاه به زبان المانی در مورد موضوعات متنوع می تواند هم جالب تر باشد و هم آموزنده تر.

۱۰- درعوض اضافه کردن دائم تعداد لغاتی که به زبان المانی یاد گرفته اید، سعی کنید از آن لغات المانی در موارد مختلف استفاده کنید. یکی از نقاط ضعفی که بیشترعلاقه مندان به اموزش زبان المانی دارند این است که نمی توانند جملات ساده و معمولی را به زبان المانی به سرعت ساخته و ازآن استفاده کنند.

۱۱- اشتباهی که برخی افراد مرتکب آن می شوند این است که لغات را به شکل لغتنامه ای یاد می گیرند؛ هر لغت به صورت جداگانه و خارج از جمله. این کار باعث فراموش شدن سریع لغات شده و البته استفاده از آنها درجمله را نیز دشوار می سازد. سعی کنید لغات را در جمله ویا به صورت عبارت معنادار یاد بگیرید تا هم دیرتر فراموش کنید وهم بهتر بتوانید از آنها استفاده کنید.

۱۲- فراموش نکنید که یادگیری زبان شامل مهارت های مختلفی از جمله گوش دادن، حرف زدن، خواندن و نوشتن است. برای بالا بردن قابلیت های خود دراین حوزه ها لازم است منابع شما نیز گسترده باشد. کتاب های آموزشی زبان المانی، داستان های المانی،روزنامه به زبان المانی، مجله، فیلم، کارتون، اخبارالمانی و منابع اینترنتی از جمله مواردی هستند که می توانند به شما در آموزش زبان المانی کمک کنند.

۱۳- استفاده از فیلم های زبان اصلی این روزها برای آموزش زبان المانی زیاد شده است. تلویزیون آلمان هم امکانات زیادی در اختیار ما میگذارد .در زمان استفاده از این منابع به چند نکته توجه داشته باشید. فیلمی که شما داستان آن را از حفظید و به زبان فارسی دیده اید معمولاً خیلی توجه شما را به خود جلب نکرده و البته از نظر آموزشی خیلی هم تاثیر نخواهد داشت . اگر قرار باشد از زیرنویس دیالوگ ها را بخوانید، معمولا نیمی از حواس شما متوجه آن شده و تمرکزی روی آنچه می شنوید ندارید. به این ترتیب اثر گذاری استفاده از این روش باز می تواند کاهش پیدا کند. زمانی دیدن فیلم برای تقویت گوش دادن می تواند مفید باشد که شما حداقل ۶۰-۵۰ درصد لغاتی که به زبان المانی در فیلم استفاده می شود را بتوانید تشخیص دهید و گرنه چندان امیدی به این روش نداشته باشید.

۱۴- اگر قرار باشد دائم از دیکشنری آلمانی به فارسی و برعکس استفاده کنید، مطمئن باشید که پیشرفت چندانی نکرده. شاید دایره لغات المانی شما افزایش یابد اما معمولاً در استفاده از آن ناتوان خواهید ماند. از لغت نامه های آلمانی به آلمانی استفاده کنید و به ذهن خود اجازه دهید تا بدین ترتیب بین لغات مختلف بتواند رابطه برقرار کند. این کار امکان استفاده از لغات را می تواند افزایش دهد.یکی از این لغت نامه ها Deuteches Wörtebuch برای اندورید است که می توان از سایت آنهم که به آدرس زیر است استفاده نمود. http://de.thefreedictionary.com/

۱۵- واقعیت این است که تا زمانی که شما به زبان آلمانی فکر نکنید نمی توانید به این زبان به خوبی صحبت کنید. شما علاقه مندان به اموزش زبان المانی سعی کنید گاهی اوقات برنامه ریزی های روزانه تان را به زبان آلمانی انجام دهید و یا داستان هایی برای خودتان به این زبان تعریف کنید. دانشجویان آموزش زبان آلمانی زمانی هم که می خواهید صحبت کنید، سعی کنید حتی شده با ساده ترین لغات المانی جملات خود را بسازید اما اول به فارسی فکر نکرده و آن را ترجمه نکنید.

۱۶- دانشجویان آموزش زبان آلمانی یکی از بهترین روش های یادگیری و شاید هم موثرترین آنها، این است که آنچه تا به حال یاد گرفته ایم را به دیگران یاد بدهیم. اگر بتوانید برای خودتان شاگرد پیدا کنید، و به آن فرد زبان المانی اموزش دهید فوق العاده است.

۱۷- پشتکار و تلاش هر روز یکی از این موضوعاتی است که افراد همیشه آن را دست کم می گیرند. نمونه بارز آن هم افرادی هستند که تا می بینند اموزش زبان المانی سخت شده، سریع می گویند من استعدادش را ندارم. اما در بیشتر موارد این افراد تنها پشتکار آن را ندارند. یادتان باشد آموختن زبانی جدید نیاز به تمرین زیادی دارد، شاید برای سال ها، پس ادامه دهید و ناامید نباشید!

۱۸- دانشجویان علاقه مند به آموزش زبان آلمانی سعی کنید به روش های مختلف برای یادگیری زبان المانی تمرین کنید تا برایتان تکراری نشود. نوشتن جملات و عبارات المانی روی کاغذهایی کوچک و همراه داشتن آنها و خواندن در طول روز یکی از روش های رایج یادگیری زبان المانی است. نوشتن این موارد روی کاغذ و چسباندن آن روی در یخچال، آیینه اتاق و نقاط دیگری که جلوی چشمان شما باشد از دیگر روش ها دراین زمینه می تواند باشد.

۱۹- شما دوست عزیز که علاقه مند به اموزش زبان المانی هستین اگر قرار نیست امتحان تخصصی گرامر بدهید،بهتر است کمتر وقت خود را صرف کتابهای گرامر المانی محض کنید وسعی کنید در کنار سایر موارد گرامر را هم یادبگیرید. بعضی موارد گرامرالمانی هستند که به ندرت شما از آن استفاده میکنید ویا حالاحالا ها قرار نیست شما ازشون استفاده کنید ؛ (مثل نقل قول غیرمستقیم ) و یادگیری آنها فقط مغز را درگیر پیچیدگی های زبان آلمانی می کند .

۲۰- روش اشتباه دیگری که وجود دارد این است که افراد جمله ای را به آلمانی شنیده و سپس آن را تکرار می کنند. این کار معمولاً ذهن را چندان فعال نکرده والبته یادگیری زیادی به دنبال ندارد. در عوض این کار سعی کنید بعد از گوش دادن، جمله را با لغات المانی که خودتان بلدید تکرار کنید، آن را خلاصه کرده و یا در مورد آن سؤالاتی به زبان المانی بسازید.

۲۲- اگر بتوانید برای خودتان موقعیت هایی را فراهم کنید تا با افراد آلمانی صحبت کنید، تمرین بسیارخوبی است.یادگیری آلمانی بدون صحبت کردن به آن بسیار سخت و شاید نشدنی است.

آموزشگاه زبانهای خارجی ادبا با بهترین متدها و برترین اساتید زبان آلمانی در بخش آموزش زبان آلمانی در خدمت شما عزیزان علاقه مند به آموزش زبان آلمانی میباشد….

گروه تولید محتوا

گروه تولید محتوا

ما در ادبا عشق میورزیم به دورهای اموزشی مان اگر میخواهید متنوع زبان آلمانی را تجربه کنید میتوانید با شماره ها ی زیر تماس بگیرید

خبرنامه آکادمی ادبا

عضو شوید تا جدید ترین مقالات را در ایمیل تان دریافت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاربرانی که قبل از شما این مقالات را خوانده اند…

تماس با اموزشگاه (کلیک کنید)